• Ciekawość + Kompulsywna Potrzeba Oporządzania Sierści

Powszechna jest nieporozumienie, że z uwagi na to, że kota cechuje bardziej wybredna natura w odniesieniu do swojego menu, to jest on mniej podatny na zatrucie. 

Ciekawość zabiła kotaW rzeczywistości jednak sytuacja wygląda bardziej jak w utworze Igiego Popa (ang. Iggy Pop) zatytułowanym „Ciekawość”, gdzie wykorzystuje on znane od 1905 roku powiedzenie - „ciekawość zabiła kota.

Właśnie ta ciekawska natura kota powiązana z niemal kompulsywną potrzebą regularnego oporządzania się (ang. grooming), opartego w znacznej mierze na zlizywaniu substancji i osadów z sierści i łap sprawia , że kot jest bardzo narażony na zjedzenie i strawienie substancji trujących.

Z kolei samo spożycie przez kota substancji trującej powiązane jest z większym prawdopodobieństwem ciężkiej, nieodwracalnej choroby.

Fakt, ten wynika z:

a) stosunkowo małego rozmiaru ciała kota,

b) zdolności kota do ukrywania zetknięcia z substancją trującą, co powoduje, że skutki nie są od razu zauważane,

c) oraz z uwagi na ich uwarunkowania anatomiczne, ponieważ jako wyspecjalizowany mięsożerca, nie posiada pewnych mechanizmów trawiennych umożliwiających bezpieczną eliminację szeregu substancji chemicznych podczas procesu trawiennego,

d) pondato w przypadku kota wędrującego wyższe jest prawdopodbieństwo, że znajdzie się on w toksyczym środowisku bez naszej wiedzy.

Podsumowując, koty są bezbronne na działanie niektórych substancji chemicznych i zetknięcie  z nimi może zakończyć się dla nich poważną chorobą lub nawet śmiercią.

Jednakże podejmując rozsądne kroki zapobiegawcze takie jak:

a) zidentyfikowanie potencjalnych trucizn w otoczeniu kotaADN
b) wyeliminowanie ryzyka kontaminacji zwierzęcia poprzez zetknięcie się z tymi substancjamiADN

oraz odpowiednie kroki zachowawcze, gdy dojdzie do podejrzenia zatrucia lub kontaminacji substancją toksyczną, czyli:

c) NATYCHMIASTOWY kontakt z weterynarzemADN,

to możemy to ryzyko zminimalizować.

adn. b)

I.
Unikaj posiadania o ile możliwe i praktyczne produktów toksycznych dla kotów.

II.
O ile posiadasz produkty toksyczne dla kotów, przechowuj je w miejscach, do których kot nie ma dostępu.

III.
Nie zostawiaj tych produktów bez nadzoru.

IV.
Upewnij się, że o ile te produkty te są przechowywane na wysokości, to tylko w zamkniętej szafie, ponieważ w przeciwnym razie mogą zostać przez kota zepchnięte, co może skończyć się ich rozszczelnieniem i kontaminacją powierzchni dostępnej dla zwierzęcia i w rezultacie zatruciem.

V.
O ile stosujesz pestycydy, wybierz te w formie płynu, i odseparuj kota od spryskiwanego obszaru, do momentu wyschnięcia, minimalnie 24 godziny.

VI.
Nie stosuj środków na pchły zwierającymi permetrynę.

VII.
Nie zezwalaj na kontakt z żadnym innym zwierzęciem, któremu został zaaplikowany środek na pchły zawierający permetrynę (o ile mozliwe wcale ale minimum przez 24 godziny).

VIII.
Nie podawaj leków bez konsultacji z weterynarzem, leki dla ludzi i psów mogą kota po prostu zabić.

IX.
Nie pozostawiaj leków bez nadzoru np. tuż przed ich połknięciem, bo kot dla zabawy może je porwać i spożyć przypadkowo.

X.
O ile dojdzie do rozlanie czy rozsypanie tego typu produktu należy natychmiast zanieczyszczoną powierzchnię wyczyścić bardzo dokładnie.

adn c)

O ile podejrzewasz, że kot uległ zatruciu NATYCHMIAST skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ brak pomocy lekarskiej lub jej opóźnienie może mieć śmiertelne konsekwencje.

Autor Opracowania: Sophia Davenport

Odwiedź nasze forum, jeżeli masz coś do dodania, lub pytanie w tym temacie.

UDOSTĘPNIJ

Show Buttons
Hide Buttons