Toksyczne dla kotów substancje znajdują się w wielu produktach żywnościowych przeznaczonych dla ludzi. Zapobieganie zatruciom kotów żywnościom obecną w naszych domach jest sprawą istotną dla bezpieczeństawa (zdrowia i życia) naszego zwierzęcia. Nie wymaga to znacznego nakładu pracy. Polega na zrozumieniu, które produkty są niezbiezpieczne dla kota i upewnieniu się, że nie karmimy tymi produktami zwierzęcia oraz umiejętnym dostosowaniu naszego domostwa i zwyczajów, aby uniemożliwić zwierzęciu spożycie tych toksycznych substancji za własną incicjatywą np. z ciekawości. Poprostu zastanówmy się jak przechowywać dane produkty, skupmy się, aby były one zawsze poza zasięgiem kota, w zamkniętej szafie, lub lodówce, zweryfukujmy zawartość naszej miski z owocami.

 


CZEKOLADA

Teobromina wchodząca w skład czekolady jest toksyczna dla większości zwierząt, ale niestety posiadamy bardzo niewiele informacji odnośnie niebezpiecznych dawek w odniesieniu do kotów. Śmiertelną dawkę mlecznej czekolady dla średniego rozmiaru kota (4 kg) szacuje się na około 560 g, a gorzkiej czekolady na 140 g. Jednakże nawet mniejsza ilość tego produktu może skutkować zatruciem. Biała czekolada zawiera mniej teobrominy więc zatrucie białą czekoladą jest mniej prawdopodobne. Symptomy zatrucia teobrominą to wymioty, biegunka, wzmożone pragnienie, dezorientacja, osowiałość lub nadpobudliwość. W krytycznych przypadkach (rzadkich u kotów) może występować przyspieszone nicie serca, drgawki, skurcze i arytmia serca.


WINOGRONA, RODZYNKI, PORZECZKI

Zatrucie winogronami, rodzynkami, czy porzeczkami przejawiać się może w postaci wymiotów, biegunki, krwi w kale, anoreksją, czułym podbrzuszem, osłabieniem i letargiem. O ile kot ma problemy z funkcjonalnością nerek, spożycie tego rodzaju toksyn może spowodować ich niewydolność.


WARZYWA CEBULOWE

Warzywa cebulowe takie jak pora, czosnek, cebula, dymka, szczypiorek są również trujące dla kotów a są one składnikami wielu potraw (zupy, odżywki dla dzieci, kostki rosołowe, sosy, marynaty, gotowe dania, wiekszość produktów pikantnych). Z uwagi na szczególny smak warzyw cebulowych, o ile dojdzie do zatrucia to najcześciej przez spożycie tego produktu w postaci przetworzonej, a należy pamiętać, że gotowanie tych roślin nie redukuje ich toksyczności. Zatrucie warzywami cebulowymi, może zakończyć się anemią. Skutki mogą być rozpoznawalne zarówno po jednorazowym spożyciu większej ilości, jak kilkukrotnym mniejszej.

Symptomy zatrucia warzywami cebulowatymi są różne. Mogą pojawić się nagle w przeciągu 24 godzin od zjedzenia dużej ilości toksyny ale częściej pojawiają się po kilku dniach. Koty mogą stracić apetyt, wymiotować lub wykazywać dyskomfort w okolicach brzucha, mieć biegunkę. W oddechu może być wyczuwalna woń cebuli lub czosnku. Inne symptomy związane z zatruciem warzywami cebulowatymi to anemia, osowiałość, letarg, osłabienie, blada błona śluzowa, szybkie bicie serca i przyspieszony oddech. Może również wystąpić krew w moczu, który może przybrać silną woń cebuli. O ile wiesz, że twój kot zjadł potrawę zawierającą warzywa cebulowate to upewnij się, aby kot był dobrze nawodniony, zabezpiecz dietę o wysokiej zawartości białka. Obserwuj kota przez następne kilka dni i udaj się niezwłocznie do weterynarza o ile zauważysz o kota symptomy anemii (blada błona śluzowa, letarg, osłabienie, ciemny mocz). W niektórych ciężkich przypadkach, tlen i transfuzja krwi może być konieczna.


SPLEŚNIAŁA ŻYWNOŚĆ

Niektóre spleśniałe pokarmy (takie jak nabiał, pieczywo, ryż, owoce spadowe i orzechy), kiszonka, kompost zawierają mykotoksyny, które są toksyczne. Zatrucia u kotów nie są częste, ale powinny być brane pod uwagę w przypadku zwierzęcia z nagłym napadem drgawek i znanego z zainteresowania śmietnikami.Jednakże, rozwój grzybów mykotoksyno-twórczych jest charakterystyczny w ciepłych i wilgotnych rejonach świata. Zatrucie może przejawiać się wymiotami, podirytowaniem, drgawkami mięśni na całym ciele, dyszeniem, przyspieszonym biciem serca i oddechem, a w ciężkich przypadkach skurczami. Leczenie zależy od stopnia zatrucia, ale składa się z zapewnienia odpowiedniego nawodnienia, monitorowanie oddechu i temperatury, zbijania temperatury i o ile konieczne podtrzymanie oddychania w ciężkich przypadkach zwierząt z depresją oddechową.


ALKOHOL

Etanol to alkohol znajdujący się w piwie, winach, alkoholach destylowanych a nawet dezynfekującym żelu do rąk. Zatrucie etanolem jest rzadkie w przypadku kotów. Efekty zatrucia etanolem są takie same jak u ludzi. Etanol to środek działający depresyjno na centralny układ nerwów i objawy zatrucia etanolem są gwałtowne (występują w przeciągu 1-2 godziny od zatrucia). Często objawia się wymiotami (z wonią alkoholową), biegunką, nadpobudliwością, a potem osowieniem i dezorientacją, wokalizacją i sennością. W ciężkich przypadkach, bardzo rzadkich w przypadku kotów, które generalnie nie piją zbyt dużo płynów, może wystąpić śpiączka, obniżona ciepłota ciała (hipotermia), popuszczanie moczu i depresja układu oddechowego. W okresie rekonwalescencji z zatrucia alkoholowego, koty wykazują objawy kaca, którego w przypadku kot nie powinno się lekceważyć i kot powinien być pod opieką weterynarza.

 

Autor Opracowania: Sophia Davenport

Odwiedź nasze forum, jeżeli masz coś do dodania, lub pytanie w tym temacie.

UDOSTĘPNIJ

Show Buttons
Hide Buttons