Tylko i wyłącznie o ile kontaminacja substancją chemiczną jest bardzo niewielka i dotyczy tylko i wyłącznie zetknięcia z futrem kota, można spróbować sobie poradzić z tym w domu. O ile istnieje możliwość (nawet najmniejsza), że kot mógł spożyć jakąkolwiek substancję toksyczną to powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza.

1) O ile kot w momencie zetknięcia się z substancją chemiczną miał na sobie obrożę, to należy ją niezwłacznie zdjąć i wyrzucić, ponieważ mogła ona zostać zabrudzona. Niektóre rodzaje obroży (obroże na pchły), zawierają również substancje chemiczne, których absorbcja przez osłabiony organizm kota stanowi dodatkowe ryzyko pogroszenia się jego stanu zdrowia.

2) Aby usunąć substancję chemiczną z sierści najlepiej jest ją odciąć, starając się aby odcinane włosie nie dotykało skóry kota.

4) Następnie umytego kota należy dokładnie i delikatnie wysuszyć, aby przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu.

5) Wysuszongo kota należy przetrzymać pod 24 godzinną obserwacją w ciepłym i cichym pomieszczeniu.

3) Następnie należyumyć kota w ciepłej mydlanej wodzie 

SPRAWĄ NADRZĘDNĄ jest aby NAJPIERW usunąć substancję zanim umyjemy kota, ponieważ może to w przeciwnym razie przyspieszyć i pogłębić stopień zaabsorbowania tej potencjalnej trucizny.

6) Podczas obserwacji, nalęzy zachęcać zwierzę do picia jak największej ilości wody, aby wypłukać potencjalnie zabsorbowane toksyny.

Substancje oleiste można usunąć poprzez pocieranie czystym, ciepłym olejem jadalnym a następnie dokładne wytarcie (aby usunąć substancję oleista z olejem).

Autor Opracowania: Sophia Davenport

Odwiedź nasze forum, jeżeli masz coś do dodania, lub pytanie w tym temacie.

UDOSTĘPNIJ

Show Buttons
Hide Buttons